STUDIO VOLNÉHO ČASU ČACHNOV

Keramika

Pro práci jsou k dispozici 4 hrnčířské kruhy, válcovací stůl, několik pecí a spousta pomůcek. Výuka probíhá pod dohledem zkušeného lektora. Maximální počet účastníků je 7 osob. Společná práce je vždy od 9 do 12 hodin a odpoledne od 14 do 17 hodin. V ostatním čase je možné individuálně dokončovat výrobky, nebo se věnovat odpočinku. Práce na kruhu probíhá pouze pod dohledem lektora /to je v době společné práce/.

Program: základy práce s hlínou, vymačkávání, plátování, modelování a točení na hrnčířském kruhu. Většina času je věnována točení na hrnčířském kruhu a následnému dokončování zhotovených výrobků. Mezi ně patří přidělávání oušek, retušování, různé způsoby dekorování a zejména velmi „populární“ glazování výrobků. Odvezete si vlastnoručně zhotovené výrobky, které jistě potěší vás i vaše blízké.

Navíc zkoušíme výpal technikou Raku. Je to stará japonská metoda výpalu, kdy se glazovaný výrobek vyjme za vysokých teplot z pece a vhodí se do pilin /či jiného organického materiálu/, nebo vody. Výsledkem jsou velmi zajímavé, jedinečné a většinou neopakovatelné efekty, které se na glazovaném povrchu vytvoří.

Pokud nám to počasí a zkušenosti účastníku dovolí, provádíme výpal dřevem ve venkovní peci. Ten bývá vyvrcholením a strhujícím zážitkem. Přímým setkáním s živlem ohně.

Smalt

Kurzy smaltu jsou 3-4 denní. Technika smaltování spočívá v nanášení barevné břečky na předem upravený podkladový /kovový/ materiál. Po usušení se vrstvička protaví při teplotách kolem 800°C do sklovitého povrchu. Může se nanášet několik vrstev. Na kurzu si vyrábíme smaltované tabulky, obrázky, domovní čísla, hodiny, hrnečky a šperky.


Řezbářství

Několik úžasných dnů s velmi milými a šikovnými lektory. Uvedení do tajů řezbářského řemesla. Pomoc při výběru nářadí /dlátek, nožů a jiných nezbytností/ a jeho správné broušení. Něco o dřevu. Dřevěná lžíce či vidlička, ovečky a figurka do betléma, hlava Vikinga či nějaká jiná. Kdo je šikovný, stihne toho ještě více. Hlavně je po ruce zkušený řezbář, který rád poradí a pomůže.

Všehochuť

Smršť nejrůznějších výtvarných technik. Drátování, plstění, tisk na látku, grafika, vosková batika, mozaika, ruční papír a spousta dalších jiných technik. Prostě výtvarné řádění, jak má být. Rozsáhlý zdroj inspirace.

Spékané sklo, pískovaní a leptání skla

Zpracování plochého i tvarovaného skla technikou pískování a leptání.

Spékání skla a tvarování v peci za vysokých teplot. Můžete si přivézt vlastní skleničky, džbány, vázy, talířky, které si pískováním a leptáním odekorujete. Můžete toto technikou zpracovávat i materiál, který zde dostanete.

Vinuté perle

Na tomto kurzu se naučíte za pomocí sklářského kahanu navíjet na speciální tyčinku horké sklo a tvarovat z něj ručně vinuté korálky. Z takto uvinutých korálků, za pomoci dalších šperkařských komponentů vyrobíte náhrdelník, náušnice, či jiný šperk.